Boşanma süreçleri bazen yorucu, yıpratıcı ve hasar verici şekilde yaşanabilir. O süreci idare etmek kadar önemli olan şey, boşanma sonrasında da doğru adımlar atabilmektir. Şunu unutmayın; her bitiş yeni bir şeyin başlaması için fırsattır. Soru şu: Siz bu fırsatı nasıl değerlendirmek istiyorsunuz?

Boşanma sonrası psikoloji nasıl olur?

Boşanma sonrasında ilk hissedeceğiniz duygular; yalnızlık, çaresizlik, umutsuzluk, huzursuzluk, kaybolmuşluk hissi, değersizlik ya da mutsuzluk olabilir. Bunlar çok normaldir ve yaşanmasında hiçbir problem yoktur. Ancak bu hislerin ve duyguların içinde uzun süre kalmanız sizi yorar ve gerçeklikten, hayatın akışından koparır.

Boşanma sonrası travmalar daha dramatik olarak gün yüzüne çıkarken siz, onları iyileştirmek için bu süreci bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Yeni yaşamınıza temiz bir başlangıç yapmak için gözünüzü kendi içinize çevirerek oradaki iyileşmeyi çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleştirmek sizin elinizde.

Boşanma Sonrası Yeni Hayat Nasıl Kurulur?

Boşanma sonrasında yeni bir hayata başlamak birçok kişi için zor bir adım gibi görünse de uygulayacağınız bu 5 yöntemle süreci çok daha kolay atlatabilirsiniz. Şimdi bakalım boşanma süreci nasıl atlatılır?

1.Eskiyi Bozun, Yeni Rutinler Oluşturun

Hala aynı yoldan işe gidip geliyorsanız, hala birlikteyken gittiğiniz yerlere gidiyor ya da onunla yediğiniz yiyecekleri sipariş ediyorsanız burada durun. Hayatınız değişti, siz değiştiniz. Artık kendinize yeni rutinler oluşturun. Uzun zamandır ertelediğiniz şeyleri düşünün ve artık onlara başlamak için kendinize bir fırsat yaratın. Spor mu yapmak istiyorsunuz, seramiğe mi gitmek istiyorsunuz, arkadaşlarınızla daha mı çok zaman geçirmek istiyorsunuz yoksa kendinize daha çok zaman ayırmak ve tatile gitmek size iyi mi gelecek tüm bunları düşünün ve tek tek hayata geçirin.

2.Bir Süre Sadece Sevdiğiniz Şeyler Yapın

Çoğumuz yaşamın içinde çok da sevmediğimiz, keyif almadığımız halde birçok şey yapmaya mecbur hissediyoruz. Evet çalışmak zorundayız, yemek yapmak ve temizlik olmazsa olmaz belki ama bunu neden daha eğlenceli hale getirmeyelim ki? Artık biraz daha keyif aldığınız işlere yönelerek bu süreci daha konforlu hale getirebilirsiniz. Mesela yemeği daha kısa süren tariflerle deneyebilir ya da temizlik için arkadaşlarınızdan destek isteyebilirsiniz. İşe gitmek zorundasınız evet ama çalışma arkadaşlarınızdan bu süreçte size destek olmalarını rica edebilirsiniz. İşten arada birkaç saat erken çıkarak size iyi gelecek aktiviteler yapabilirsiniz.

3.Kişisel Gelişiminize Zaman Ayırın

Boşanma sürecinde ve sonrasında kadın, kendi kişisel gelişimine zaman ayırarak farklı bir dünyaya giriş yapabilir. Hepinizin uzun zamandır istediği ama bir türlü zaman bulamadığı bazı kurslar, atölyeler, workshoplar olabilir. İşte şimdi onlara katılmanın tam zamanı! Bu tür aktiviteler sizi besleyecek ve büyütecek, bu süreci çok daha yumuşak atlatmanıza destek olacak.

4.Tatil Rotaları Belirleyin

Bazen olduğunuz yerden biraz uzaklaşmak çok iyi gelebilir. Yaşamınızı bir oyun parkı olarak düşünürseniz sadece salıncakta sallanmak başta eğlenceli olsa da bir süre sonra sıkıcı hale gelecektir. Ancak parktaki diğer oyuncakları keşfe çıkmak sizi tekrar heyecanlandırır. Tatildeyken başka yerler, başka bir kültür ile baş başa kalırsınız ve tek odaklandığınız şey oradaki yaşam olur. Eğer şimdiye kadar yapmadıysanız elinize kağıt kalemi alın ve gitmek istediğiniz yerleri listeleyin. Sonra da onları 1’den 5’e kadar sıralayın. Artık rotanızı çizdiniz…

5.Profesyonel Bir Destek Alın

Boşandıktan sonra yeni bir hayata başlamak bazıları için daha zorlayıcı olabilir. Yukarıdaki dört maddeyi ne olursa olsun gerçekleştiremiyor olabilir. Panik yapmanıza gerek yok çünkü bu durumda profesyonel bir destek sizi rahatlatır ve şu ana daha kolay adapte olmanıza destek olur. Kiminle çalışmak istediğinizi belirlerken şunlara dikkat edin:

-Ne tür bir çalışma yöntemi kullanıyor?

-Sizin probleminize iyi gelen teknikler uyguluyor mu?

-Size güven verdi mi?

-Kalıcı bir iyileşme sağlıyor mu?

-Enerjiniz uyuştu mu?

NLP Teknikleri, Boşanma Sonrası Yeni Bir Hayata Başlamaya Destek Olur Mu?

NLP Teknikleri, travmatik anda ya da problemli süreçte yaşanan duyguları alır ve onların yerine olumlu yeni duygular koyarak anda iyileşmenize destek olur. Duygularınızı kontrol etmeyi öğrendiğinizde düşüncelerinizi de kontrol etmeyi öğrenirsiniz. Duygu ve düşüncelerinizi kontrol ederken şunu hissedersiniz: Yaşamımın kontrolü bende! İşte sizi yaşamda güçlü kılan his de tam olarak bu olacaktır…

NLP Teknikleri İle Desteklenmiş Duygu Odaklı Eril-Dişil Denge Eğitimi

NLP teknikleri ile desteklenmiş Duygu Odaklı Eril-Dişil Denge Eğitimi alarak ayrılık sonrası süreci çok daha kolay yönetmeniz mümkün. NLP, zihninizi ve duygularınızı nasıl yöneteceğinizi öğretirken zor süreçler için size sihirli bir anahtar verir. Siz o anahtarı kullanmayı öğrenirken yaşamınızın kontrolünü de ele geçirmiş olursunuz.

NLP teknikleri ile desteklenmiş Duygu Odaklı Eril-Dişil Denge Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişime geçmeyi unutmayın!

 

Write a comment

WhatsApp aç
Nasıl yarıdımcı olabilirim?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?