NLP Nedir? Ne İşe Yarar?

NLP, Nöro-Dilsel Programlama’nın kısaltmasıdır. Son dönemlerde insanların pek çok konuda yardımına ihtiyaç duyduğu bir beyin dili disiplinidir. Beynin, dilin ve davranışın bağlantısını inceleyerek insan beyninin işleyişini ve dilin zihinsel etkilerini anlatan eğitim sistemine NLP denir.

 Temel prensibi günlük hayatta zorlanılan duygu, düşünce ve davranışları değiştirme yöntemlerini öğreterek daha mutlu ve başarılı bir yaşam sürmenin imkansız olmadığını kanıtlamaktadır.  Bunu, beynimizin nasıl çalıştığını ve dilin zihnimizi nasıl etkilediğini anlamaya dayalı çeşitli teknikler kullanarak sağlamaktadır.

Özellikle kişisel gelişim alanında, hedef belirleme ve motivasyonu artırmaya yönelik çalışmalar NLP Ne işe yarar araştırmalarının en net cevabı olabilir. Özgüven geliştirme ve stres yönetimi gibi konularda bireyleri pozitif anlamda etkileyerek, net ve ulaşılabilir hedefler belirleme ve bu hedeflere ulaşmak için motive olmaya yardımcı olmaktadır.

Daha etkili bir şekilde iletişim kurmayı, noksan olan iletişim becerilerini geliştirmeyi ve aktif dinleme ile empati kurmayı da yine bu yöntemler sayesinde öğrenilebilmektedir. Sorunları farklı açılardan görmeyi ve yaratıcı çözümler bulmayı sağlamanın yanı sıra liderlik vasfı geliştirerek etkili ve ekipleri motive eden koçluk yapmayı da yine NLP teknikleri sayesinde kazanılmaktadır.

NLP Eğitimi                     

NLP Uygulayıcı Eğitim

Bir kişisel gelişim modeli olan NLP Uygulayıcı eğitim, duygu, düşünce ve davranışlar arasındaki bağlantıyı inceleyen ve anlamlandıran bir modellemedir. Bu eğitim ile, zihnimizin çalışma programını anlamayı ve davranışlarımızı bu doğrultuda nasıl kullanabileceğinizi öğrenecek, hayatınıza başarı ve pozitif duyguları çekmeye başlayabileceksiniz.

NLP uygulayıcı eğitim, ‘beynin kullanım kılavuzu’ olan bir eğitimdir. Noro languistik programming eğitimi, bireyde düşünce, duygu ve davranış düzeyinde hızlı bir değişim, potansiyelini fark etme, bilinçaltı yenilenme gibi gelişim araçları içerir. NLP İstanbul eğitimde NLP tekniklerini öğrenerek ile katılımcılar, başarıyı modelleyebilecek, hedeflerine kolay ulaşabilecek, motivasyon ve iletişim gibi temel konularda NLP becerileri kazanarak yeni bir yaşam realitesi oluşturabilecektir.

NLP’nin temel prensiplerini ve tekniklerini öğrenerek, kendinizi ve başkalarını daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Bu eğitim sayesinde daha etkili iletişim kurma becerileri kazanır, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak kişisel gelişim araçları ile birlikte NLP Sertifikası kazanırsınız. Bu sayede kendinize ve başkalarına daha fazla güvenmenizi, ilişkilerinizde daha olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlarsınız.

Eğitimde Kullandığımız NLP Teknikleri

NLP Tekniklerinin kişisel gelişim açısından sağladığı faydalar hakkında birkaç konuyu vurgulamak gerekirse şunları ifade edebiliriz

NLP teknikleri ile bireyin daha önceden oluşturduğu olumsuz şemaları fark etmesini, bu şemalar ile ilgili yeniden çerçeve oluşturması sağlanabilir. Bireylerin sosyal kaygı, fobiler ve korkular gibi konularda iyileşme sağlanabilir. Bireyin zihinsel sistemindeki iç temsillerden oluşan olumsuz duygu ve düşüncelerin etki düzeyi bu teknikler ile çalışılarak ortadan kaldırılabilir. NLP uygulayıcıları, bireylere iletişimde ve ilişkilerinde diğer insanları anlamak için doğru tanımlama yöntemlerini öğretir. İletişim için doğru dil kullanımı, dildeki çarpıtmalar, genellemeler ve silmeler gibi dil iletişim sorunları için yeni ve etkili çözümleri kullanmalarını sağlar.

NLP teknikleri özellikle dil ve iletişim üzerine yoğunlaşan bir modeldir. Bu model tipi, sözcüklerden ziyade içeriğindeki anlamı keşfetme ve iletişimdeki belirsizlikleri ortadan kaldırma ile ilgilenir. Etkili ve belirli teknikler kullanarak bu dil, düşünce ve davranış anlama ve programlama yetisi kazandırır.

Bu tekniklerden biri de Meta Modeldir.

Belirsizlik içeren dilin sınırlarını ve genellemelerini sorgulayarak, kişinin gerçeklik algısını daha net bir şekilde anlama ve  ifade etmesine yardımcı olan bir nlp tekniğidir meta model. Bu teknik kullanıldığında, dil üzerinde yapılan çeşitli sorgulamalar ve açıklamalar ile kişi, düşünce yapısını ve dilini daha net hale getirmeye başlar. Genellemeleri sorgulayarak gerçek durumun daha spesifik detaylarını ortaya çıkarmayı ve iletişimde atlanan önemli ve eksik bilgileri sorgulamayı, silinmiş bilgileri keşfetme tekniklerini kullanmayı ve çarpıtmaları düzeltmeyi NLP eğitimi sayesinde öğrenir.

NLP’ nin birçok farklı tekniği vardır, ancak en önemli konu başlıklarından bazıları şunlardır

 1. Hedef Belirleme ve Motivasyon 

Danışanlarımıza eğitimlerde NLP teknikleri uygularken ilk olarak kişiye kendine net ve ulaşılabilir hedefler belirlemesine ve bu hedeflere ulaşmak için motive olmasına yardımcı olacak teknikleri öğretiyoruz

Bu sayede bilinçaltınızda başarıyı engelleyen ve kişinin potansiyelini tam olarak kullanmasına engel olan blokajlar ortadan kaldırmış, motivasyonunuzu koruyabilecek bir zihnin alt yapısını oluşturulmuş oluyoruz.

 1. İletişim Becerilerini Geliştirme

İkinci olarak kullandığımız NLP Teknikleri, etkili bir şekilde iletişim kurmayı, aktif dinlemeyi ve empati kurmayı öğrettiğimiz yöntemlerdir.

NLP teknikleri kullanarak, beden dilinizi, jest ve mimiklerinizi, ses tonunuzu daha iyi kullanmayı öğreneceksiniz. Daha etkili bir iletişim modeline adım atarak, ilişkilerinizde ve sosyal hayatta aranan ve vazgeçilmez birey olmanın yollarını öğreneceksiniz. 

Sadece ilişkilerde değil, eğitim ve iş alanlarında da kazandığınız iletişim becerileri ile daha başarılı ve saygın bir yer edinebileceksiniz.

 1. Kendini Keşfetme

NLP teknikleri ile kazanacağınız bir diğer olgu da  kendinizi daha iyi tanımanız, değerlerinizi ve  inançlarınızı keşfederek, gerektiğinde ‘’hayır’’ demeyi öğrenmenizdir.  

Bilinçaltınızdaki inançlarınızı ve kalıplarınızı keşfederek, kendinizi daha iyi tanıyıp, daha bilinçli seçimler yaparak daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

 1. Stres Yönetimi

Eğitimlerimizde kazanacağınız stresle başa çıkma ve duygusal dengeyi koruma becerileri sizin kişisel geliştirmenize yardımcı olacak, stresli durumlarda sakin kalmayı ve mantıklı düşünmeyi öğrenebilirsiniz.

 1. İkna

Başkalarını ikna etme ve isteklerinizi elde etmede zorluk yaşıyorsanız NLP Eğitimi size yardımcı olabilir. NLP teknikleri kullanarak, beden dilinizi ve ses tonunuzu kullanarak başkalarını ikna etmek ve etkilemek artık kolay ve bilinçli hale gelecek.

Daha etkili ve güvenilir ikna edici kabiliyetiniz ile işinizde ve kişisel yaşamınızda daha fazla başarı elde edebileceksiniz.

NLP Tekniklerini Nasıl Uygularız?

NLP teknikleri nasıl uygulanır, genellikle birebir nlp kursu yada nlp online seansları ile grup atölyeleri aracılığıyla uyguluyoruz. Bu seanslarımızda, NLP uygulayıcısı, sizinle birlikte hedeflerinizi belirlemenize, engellerinizi aşmanıza ve yeni davranış kalıpları geliştirmenize yardımcı olmak için çeşitli teknikler kullanır.

NLP tekniklerini uygulama aşamalarımız şu şekildedir.

 • Soru sorma: NLP uygulayıcısı, size açık uçlu sorular sorarak düşüncelerinizi ve duygularınızı keşfetmenize yardımcı olur.
 • Benzetmeler ve metaforlar: NLP uygulayıcısı, karmaşık kavramları anlamanıza yardımcı olmak için benzetmeler ve metaforlar kullanır
 • Dil kalıpları: NLP uygulayıcısı, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı değiştirmenize yardımcı olmak için belirli dil kalıpları kullanır
 • Görselleştirme: NLP uygulayıcısı, hedeflerinize ulaşmanızı ve yeni davranış kalıpları geliştirmenizi teşvik etmek için görselleştirme teknikleri kullanır
 • Rol yapma: NLP uygulayıcısı, yeni davranış kalıplarını denemek için rol yapma egzersizleri kullanır.

NLP Tekniklerinin her biri; Görsel, işitsel, kinestik sistemlerinin duygu, düşünce ve davranışlar üzerindeki deneyimlerini nasıl algılayıp kodladığımızı anlamamızı sağlar.

NLP Eğitimi Kimler Alabilir?

1-Potansiyelini Maksimum Düzeye Çıkarmak İsteyenler
Zihninizin gizli başarı yazılımlarını bilmek ister misiniz? İnsanın potansiyellerini fark ederek, geleceğini yeniden tasarlaması ve bunun için bilinçaltı düzeyde bu potansiyellere hazır hale gelmesi en güzel gelişimdir. Nlp eğitimi bu potansiyellerin içselleştirilmesi ve adım atılması için gerekli tüm araçları sunmaktadır.

2- Zihinsel Blokajlardan Kurtulmak İsteyenler

Beyin dili programlama ile hedef ve amaçlarınız için gerekli olan zihinsel engellerinizi fark eder ve değişim için zihninizde gerekli komutları oluşturabilirsiniz Farkındalık düzeyinizi NLP teknik ve uygulamaları ile en üst seviyeye çıkartmak hayatınızda tahmininizden çok daha fazla değişim oluşturabilir.

3-Kariyer ve İlişki Hayatında Daha Başarılı Olmak İsteyenler

Modelleme, beyin dili programlamanın temel ilkelerinden biridir. “Birisi bir işi başarıyorsa siz de başarabilirsiniz” NLP eğitimi size yeni başarılar için uygun fırsatlar sunar. Başarılı insanların nasıl başardıklarını, bu başarılarının altında yatan temel prensiplerini ve zihinsel modellerini NLP araçları ile öğrenmek ve bunları yaşamınıza uygulamak istediğiniz başarılarından daha fazlasını size kazandırabilir.

Etkili NLP Becerileri Nasıl Kazanılır?

İnsanların duygu ve düşüncelerini neyin harekete geçirdiğini, iletişim, ikna ve keşif aşamaları hakkında bilgiyi etkili nlp becerileri ile kazanılmaktadır. Net ve ulaşılabilir hedefler belirleyerek, bu yolda daha motive ve çalışkan olabilmek için nlp eğitimlerinden destek almak şarttır.

Bilinçaltını etkisi altına alan blokajları ortadan kaldırarak, sağlam zihin yapısı ile potansiyelinizi ortaya çıkaracak bir desteğe ihtiyaç her zaman vardır. İşte aktif dinleme, iletişim, anlama ve empati yönlerinizi destekleyecek iletişim becerilerinizi, etkili nlp becerileri ile kazanabilirsiniz.

Kendinizin ve çevrenizin farkına vararak, henüz ortaya çıkmamış pozitif yönlerinizi keşfederek, iş, aile ve ilişkilerinizde daha uyumlu ve başarılı olabilirsiniz. Eğitimlerimizdeki Etkili nlp becerileri kazanımları ile artık stres yönetimi ve ikna kabiliyeti yüksek, özgüvenli ve dünya ile barışık bir birey olabilirsiniz.

NLP Kişisel Gelişim Üzerindeki Etkisi Nedir?

NLP kişisel gelişim üzerindeki etkisi, etkili iletişim becerisi kazandırmaktır. Aktif dinleme, empati kurma, beden dilini ve ses tonunu daha doğru kullanmayı öğrenme gibi modeller bu eğitim sayesinde kazandırılarak, sosyal hayat ve ikili ilişkiler içerisinde daha pozitif ve başarılı bir role sahip olma yetisi kazandırılmaktadır.

NLP sayesinde özgüvensizlik belirtileri ve olumsuz düşüncelerden kurtularak,  hayatınıza pozitiflikleri çekerek, olumsuz düşünce köklerinden kurtulabilirsiniz. Yenilenen beyin görüntüleme teknolojileri, zihnimizde bazı düşünceleri bir grup tekrarlanan düşünce şeklinde helezonlar oluşturduğunu söylüyor. Bu tekrarlanan düşüncelerden çıkmak için NLP teknikerini kullanmak çok zekice bir tercih olabilir. Yeni düşünce öbekleri oluşturmak için de beyin dili programlama araçlarını çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

NLP kişisel gelişim üzerindeki etkisi, Meta programları kullanmayı öğrenmektir. Meta programlar bizim yazılım kodlarımız gibidir. Doğuştan bizde olan ve mizacımızda yazılı bulunan bu programlar ile hayatı algılama biçimlerimiz, nasıl tepki vereceğimiz gibi, ana şemalarımız oluşturur. Kendinizi ve başkalarını tanımak, onlardaki meta programların neler olduğunu bilmek için NLP eğitimi içerikleri meta insan tanıma programlarını öğrenmek size çok katkı sağlayabilir

Beyninin bilinçaltı sistemlerini anlayarak, sorunların çözümünü daha kolay hale getirmek de yine nlp’nin kişisel gelişim üzerindeki etkilerden biridir. Bilinçaltı çalışma sistemlerini bilmek kendinizi ve insanları anlamak için büyük kazanımlar sağlayabilir. NLP, limbik sistemin bilinçaltı düzeyde duygu durumların belirlemede bize ipuçları verdiğini bu ipuçlarının bizi yönlendirme sürçlerinde etkin olduğu bunun için NLP teknikleri ile yeniden yapılandırma ve görsel fotografik hafıza oluşturma içerikleri sunmaktadır.

 

nlp teknikleri

NLP Uygulayıcı Eğitim Planı

 • NLP Kullanım Alanları
 • NLP ile Değişim
 • NLP Tekniklerine Giriş
 • Temsil sistemleri
 • Alt temsil sistemleri
 • Meta programlar
 • Öğrenme sitilleri
 • Milton dil kalıpları
 • NLP İletişim Modeli
 • Değişim için 6’lı ikna metodu
 • Nlp ile hedef belirleme
 • Motivasyon Teknikleri
 • Yeniden Çerçeveleme
 • Bilinçli Zihin ve Bilinçaltı
 • Geçmiş anı çalışması
 • Karar Alma Teknikleri
 • Nlp ile bilinçaltı uygulama teknikleri

 

NLP Uygulayıcısı ve Eğitimdeki Rolü

NLP Uygulayıcısı, beyin dili programlama kişisel gelişim, çalışma hayatı, satış, yönetim, koçluk, iletişim gibi başlıklar olmak üzere multidisipliner alanlarda çok başarılı çalışmalar sunmaktadır. Bir NLP Uygulayıcısı, becerilerini bireyler, gruplar veya şirketler ve hatta küresel kuruluşlar ve kurumlarla çalışan bir değişim temsilcisi olarak kullanabilir. Bir teknoloji olarak NLP, bireylerde ve gruplarda hızlı ve verimli değişimi teşvik etme konusunda inanılmaz bir geçmişe sahiptir. Başarılı pek çok insan, seçtikleri alanda daha etkili olmalarına yardımcı olmak için NLP’yi öğrenmeyi tercih ediyor.

NLP Modelleri, eğitim, ekip oluşturma, satış, pazarlama, kişisel gelişim, liderlik ve koçluk gibi çok çeşitli alanlardan geniş bir uygulama alanında kullanılabilmektedir. İnsan etkileşiminin ve büyüme potansiyelinin olduğu her yerde, performansı geliştirmek ve artırmak için NLP çok farklı araçlar sunmaktadır. Kurumsal Kapasite artırımı ve nitelikli personel eğitim seminerlerinin çoğu artık NLP Uygulayıcı eğitim içeriği sunmaktadır. Bu da on binlerce kişinin NLP’yi nasıl kullanacağını öğrenmesi anlamına geliyor ve bu rakam her yıl gözle görülür şekilde artıyor.

Bizde, NLP Uygulayıcı Eğitim Programlarımız ile sizleri beyin dilinizi anlama ve hayatınıza yön verme becerilerini öğrenmeye davet ediyoruz.

NLP Zihin Kullanma Gücünü Keşfedin

Hedeflerine ulaşmanın ve mutlak başarı kısa yollarını öğrenmek isteyenlerin NLP Zihin kullanma gücü ve teknikleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Akıllı hedef oluşturma sistemleri ile hedeflenen başarılara ulaşmak için tüm içsel ve dışsal kaynaklara ulaşma yöntemlerini zihin kullanma gücü ile keşfedebilir ve uygulayabilirsiniz. Nlp zihin kullanma gücü, başarılı insanların hedeflerine ulaşmaları için kullandıkları strateji, inanç, davranış ve düşünce sistemlerini birer araç halinde getirerek Smart hedef belirleme araçları oluşturmuştur. Bu hedef belirleme araçları ile çok kısa sürede hedeflerinize ulaşabilirsiniz. İnsanlar üzerinde etkin olmak ve daha etkin bir iletişim için gerekli bütünsel değişim programını öğrenmek NLP Zihin kullanma gücü keşfetmek için, NLP’ nin meta programlarını ve Milton dil kalıplarını bilmek size büyük avantaj sağlayabilir. Güçlü ve iyi bir iletişim için NLP stratejileri, NLP ilkeleri ve öncülleri size bir kılavuz olacaktır.

Başarının Sihirli Anahtarı Artık Senin Elinde..

Hayatınızın akışını engelleyen, sizi kısıtlayan, olumsuz etkileyen ve sizi bir çıkmazda tutan tüm duygu ve hislerin olumlu karşılıklarını bularak yaşam kalitenizi artırmanız ve sorunlarınızın üstesinden gelmeniz artık NLP İstanbul Uygulayıcı Eğitimimiz ile mümkün.

 

 

 

2024 Eğitim Takvimi

TARİHGÜNSÜRESAAT
22 - 26 Mayıs ArasıHafta İçi Akşam5 GÜN20.00-23.00
26- 30 Haziran ArasıHafta İçi Akşam5 GÜN20.00-23.00
24 - 28 Temuz ArasıHafta İçi Akşam5 GÜN20.00-23.00
28 Ağustos - 1 Eylül ArasıHafta İçi Akşam5 GÜN20.00-23.00
25 - 29 Eylül ArasıHafta İçi Akşam5 GÜN20.00-23.00
23 - 27 Ekim ArasıHafta İçi Akşam5 GÜN20.00-23.00
27 Kasım - 1 Aralık ArasıHafta İçi Akşam5 GÜN20.00-23.00
25 - 29 Aralık ArasıHafta İçi Akşam5 GÜN20.00-23.00

 

WhatsApp aç
Nasıl yarıdımcı olabilirim?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?