Kadın aldatıldığında birincil kimliğinin yani kadınlığının zarar gördüğünü, değersizleştirildiğini hisseder ve büyük bir yıkıma uğrar. Temelden sarsılan kadın bazı şeyleri sorgulamaya başlar: Sevilmeye layık mıyım? Değerli miyim? Kadın kimliğimle dikkat çekmiyor muyum? Aklına gelen onlarca sorunun çoğu kendisi ile ilgilidir ve bu süreçte özgüveni yaralanır, değer yargılarını sorgulamaya başlar, içinde eksilen parçayı bulmaya çalışır…

Aldatılan kadının psikolojisi, kısa vadede özgüven / özdeğer eksikliği ile, uzun vadede ise dış dünyaya duyduğu güvensizlik duygusu ile hasar görür. Eğer duygusal olarak toparlanmak ve yeniden doğuşunu başlatmak için çaba harcamazsa aldatılan kadında özgüven problemi kronikleşebilir.

Aldatılan Kadın Hangi Psikolojik Evrelerden Geçer?

1.Kabullenme Sorunu ve İlk Şok

“Kadın hisseder” klişesi aslında gerçek olduğu için bu kadar güçlü bir iddiaya dönmüştür. Evet kadın hisseder ama aldatılan kadınlar bunu kendine bile itiraf edemez. Şüphe, içini kemirmeye başladığında bunun sadece bir şüphe ile kalmasını istediği için konduramaz ve çoğu kadın bu konuyu içinde kapatmaya bile çalışabilir. Ancak gerçekle yüzleştiği an tam bir şok anıdır. Bu ilk şok zarar verir, hasar bırakabilir.

2.Özgüveni Eksilir

Aldatılan kadının ilk düşündüğü şey, “Bende bulamadığı ama onda bulduğu ne vardı?”, “Bende eksik olan neydi?”. Bu sorgulamalar da özgüven kaybı yaratır. Bu andan, kabullenişin gerçekleştiği ana kadar geçen zaman oldukça sarsıcı olabilir. Kadının özgüveni büyük bir darbe almıştır.

3.Yeniden İnanmaya Çalışmak ve Konfor Alanını Terk Etme Korkusu

Bu evrede kadın, içten içe, partnerinin gelip yeniden başlamak için onu ikna etmesini diler. Bir özür bekler ve adeta karşı tarafın “bir hataydı” demesini umar. Bu dönem kadının kandırılmaya da en açık olduğu zaman aralığıdır. Konfor alanını terk etme düşüncesi “ben şimdi ne yapacağım” sorusunu ve korkusunu da beraberinde getirir.

4.Boşlukta Hissetmek

Dördüncü aşamada kadın kendini boşlukta hisseder ve bu süreçte ya öfke nöbetleri yaşar ya da derin bir hüzün ve sessizliğe bürünür. Ancak her iki duygu durumunda da kendini boşlukta ve çaresiz hisseder. Bu zaman aralığında kadın özgüven eksikliği hisseder.

5.Sakinleşme ve Kabule Geçme

Bir süre sonra yaralar kabuk tutmaya başladığında sakinleşme de başlar. Aldatılan kadında özgüven eksikliği de en çok bu evrede kendisi tarafından teşhis edilebilir ve iyileşme süreci için ilk adım yine bu evrede atılabilir. Gerçeği kabullenmiştir ve artık yoluna bakmanın zamanı gelmiştir.

6.Küllerinden Yeniden Doğma

Bu evre farkındalığı en yüksek zaman aralığıdır. Aldatılan kadında özgüven sorunu artık diplere vurup yeniden zirveye çıkmak için ilk hamleyi yapar. Bu acı ile güçlenir ve bunu neden yaşadığının mesajını alarak küllerinden yeniden doğar ve bu sefer en ideal versiyonuna doğru evrilmeye başlar. İçindeki gizli gücü fark eder ve hem özdeğer sorununu hem de dış dünyaya olan güven sorununu bu aşamada iyileştirmeye başlar.

Aldatılan Kadın Ne Yapmalı?

Tüm bu aşamalar ortalama bir, bir buçuk yıl sürebilir. Yeniden doğuş için karar verdikten sonra bir destek almak ve kendinizi yeniden keşfetme sürecinde duygularınızı daha iyi anlamak için bir rehberin yönlendirmesi iyi gelebilir.

Duygular, zihnin en ilkel yönetilme şeklidir. İnsanoğlu, yaratılışından beri duygularının esaretinden çıkmakta güçlük çeker. Hiç farkında olmaz ama duygular zihni ele geçirmiştir ve o ne derse o olur.

Aldatıldıktan sonra içinde olduğunuz ruh halinde kalmaya sizi zorlayan ya da mecbur eden şey duygularınızdır. Düşünce devreye girip mantıklı bir karar veremeden duygular alarm verir ve hızla size kararlar aldırır. Ya da düşünceler henüz ne yapılması gerektiği ile ilgili bir plan yapamadan duygular “dövüş ya da kaç” sempatik sistemini devreye sokar. Bu bazı kriz anlarında çok işe yararken yaşamımızın günlük akışında ise bizi hep tetikte tutmaya ve ana odaklanma sorunu yaşamamıza neden olur. Ama duyguları kontrol etmeyi öğrendiğinizde yaşamınıza dengeyi de dahil etmiş olursunuz ve artık hayatınızın kontrolünü elinize almış olursunuz.

NLP ile Özdeğerinizi Nasıl Yükseltirsiniz?

Unutmayın ki yaşadığımız her kötü sürecin de bizim için hediyeleri var. Eğer ona odaklanmayı başarabilir ve görmeyi seçersek yaşamımızda bir üst aşamaya geçmek için bu fırsatı da değerlendirebiliriz.

NLP teknikleri ile desteklenmiş Duygu Odaklı Eril-Dişil Denge Eğitimi alarak bu süreci çok daha kolay ve kısa zamanda atlatabilirsiniz. NLP, zihninizi ve duygularınızı nasıl yöneteceğinizi öğretirken yaşam konforunuzu artırmayı hedefler. En acı anların içinden bile NLP teknikleri ile çıkmak mümkün.

NLP teknikleri ile desteklenmiş Duygu Odaklı Eril-Dişil Denge Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişime geçmeyi unutmayın!

Write a comment

WhatsApp aç
Nasıl yarıdımcı olabilirim?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?